Kuuseheki 50 Avalon arendus

Viis aspekti, millele kodu ostmisel tähelepanu pöörata

06 / 02 /2024

Viis aspekti, millele kodu ostmisel tähelepanu pöörata

Kodu ostmine on üks suuremaid ja olulisemaid otsuseid, mida inimene oma elus teeb. Seepärast tasub enda valik hoolikalt läbi mõelda, et saaksid hiljem oma kodu muretult nautida. Panime kokku viis küsimust, millele tähelepanu pöörata, kui oled endale uut kodu otsimas.

1. Kui suur on Sinu eelarve?

Esimene samm uue kodu ostmisel on enda võimaluste läbimõtlemine. Kodu ostmine on suur otsus, mis tähendab tihtipeale ka kodulaenu võtmist. Siit tekib inimestel kaks põhilist küsimust: milline on maksimaalne kodulaenu summa ning kui suur kodulaenu kuumakse on minu jaoks mõistlik? Arvutuste tegemisel on suureks abiks pankade kodulaenu kalkulaatorid, kus saad välja arvutada nii laenu maksimaalsed piirid kui ka kuumaksete suuruse. Kindlasti tasub siinjuures arvesse võtta enda sissetulekut, säästude hulka ning vajalikku kodulaenu omafinantseeringut. Samuti tuleks meeles pidada koduostuga kaasnevaid väljaminekuid: notaritasu, riigilõiv, lepingutasu ja muud kulud. 

2. Kus võiks kodu asuda?

Kodu valikul mängib loomulikult olulist rolli ka selle asukoht. Esmalt tasub enda jaoks läbi mõelda põhilised küsimused: kas soovid elada linnas või maal, kesklinnas või äärelinnas, vaikses või elavas piirkonnas? Kindlasti arvesta seejuures, kui kaua võtaks aega tööle, kooli, lasteaeda või poodi minek ning kui kaugel asuvad lähimad ühistranspordi peatused, sportimisvõimalused ning muu vajalik. Oluline on silmas pidada ka kohalikku infrastruktuuri, parkimisvõimalusi, valgustust ja haljastust.

3. Milline on korteri seisukord ja planeering?

Kolmas aspekt, millele kodu ostmisel tähelepanu pöörata, on korteri seisukord: selle suurus, planeering, disain ja olemasolev mööbel. Sealjuures tuleks ka silmas pidada kodu pindala, tubade arvu ja paigutust ning akende paigutust – näiteks tasub jälgida, et tubades oleks piisavalt valgust. Kuigi kodu sisedisain on suuresti individuaalne küsimus, tasub uurida, milliseid materjale olemasolevas siseviimistluses on kasutatud – siin on äärmiselt oluline just nende kvaliteet ja vastupidavus.

4. Milline on elamu?

Kindlasti ei tohiks ära unustada ka elamu enda seisukorra hindamist, seda isegi uue maja puhul: näiteks tasub vaadata, millises seisukorras on kortermaja sise- ja välisviimistlus ning milliseid materjale ja detaile on kasutatud. Vanema hoone puhul tuleks sellele eriti põhjalikult tähelepanu pöörata, sest maja uuendamine tähendab ühistule ja seega ka korteriomanikele  täiendavaid kulusid. 

Kommunaalkuludele mõeldes tasub nii uue kui ka renoveeritud maja puhul jälgida, milline on maja energiaklass, kütteliik ning kas majas on kasutusel ka päikesepaneelid ning muud energiasäästlikud lahendused. Vastavalt praegustele või tulevikus ilmnevatele vajadustele võiks majas olemas olla ka elektriauto laadimispunkt ning elektritõukerataste laadimispunkt – isegi kui need pole Su jaoks täna kõige suuremad vajadused, on need tulevikule mõeldes aina olulisemaks muutumas. Samuti tasub jälgida, et majas oleks vajadusel mugav hoida ratast või lapsevankrit. 

Kodu ei ole ainult eluruum, vaid ka investeering, elustiil ja osa meie identiteedist. Kuigi koduostu juures on kaalutlemist vajavaid aspekte palju, pole universaalset lahendust, mis kõigile sobiks – igaüks peab leidma oma. Kui enda valik põhjalikult läbi mõelda, on aga tulemuseks kodu, mis pakub igapäevaselt rõõmu ning on tervele perele mõnusaks pelgupaigaks.

Tagasi